Weź udział w teście

Jaki jest stan Twojego POChP?

Bardzo pomocny w ocenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest Test Oceny POChP (CAT™).

Weź udział w teście ›

Test oceny funkcji płuc

Jeśli cierpisz z powodu problemów z oddychaniem i/lub częstego kaszlu to ten test jest dla Ciebie.

Weź udział w teście ›

Zobacz również

Piękniejsza latem

Gdy do lata coraz bliżej większość z nas w popłochu zaczyna stosować diety i chaotycznie wykonywać ćwiczenia. Wszystko po to, żeby pięknie wyglądać, gdy ubrania zasłaniają mniej. Przede wszystkim nie dieta, ale zdrowe odżywanie.

Bieganie poprawia zdrowie i kondycję - jak zacząć?

Czas w końcu wstać z kanapy! Aby zacząć biegać wystarczą jedynie dobre chęci i odrobina wiedzy na temat ludzkiego ciała. Taka forma ruchu nie kosztuje żadnych pieniędzy, przynosi efekty szybciej niż większość zajęć fitness, nie wymaga zakupu drogich sprzętów ani dodatkowego treningu.

Choroby spowodowane paleniem tytoniu

choroby

Choroby układu oddechowego, do których należą m.in. infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, przewlekła obturacyjna choroba płuc (w skrócie POChP) oraz astma oskrzelowa, są najczęstszą przyczyną wizyt u lekarza. Niektóre z nich powodują uciążliwy kaszel, duszności, bóle w klatce piersiowej, które nasilają się zwykle przy głębokim oddychaniu, świsty, chrypkę, a nawet bezgłos.
Rozwojowi tych chorób sprzyja między innymi palenie tytoniu.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (w skrócie POChP)

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jedną z najczęstszych poważnych chorób układu oddechowego.

Czynniki ryzyka
Nadal najczęstszym i najważniejszym czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest palenie tytoniu – czynne i bierne, aż 90% chorych to obecni lub byli palacze, pozostałe 10% to osoby, które były w przeszłości narażone na toksyczne pyły, gazy i dymy uszkadzające układ oddechowy oraz tzw. bierni palacze.

Przeprowadzone badania dowiodły, że u palaczy częściej występują objawy ze strony układu oddechowego i zaburzenia czynności płuc w porównaniu z osobami niepalącymi. POChP znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Choroba objawia się najczęściej po 40. roku życia. POChP charakteryzuje się trwałym, postępującym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe, spowodowanym przewlekłym stanem zapalnym, który toczy się w układzie oddechowym pod wpływem dymu papierosowego i innych drażniących substancji. Pierwszym objawem tej rozwijającej się przez lata choroby może być zadyszka przy wchodzeniu po schodach. Z czasem choremu zaczyna brakować tchu nawet podczas zwykłych codziennych czynności. Niektórzy skarżą się na długotrwały kaszel, odkrztuszanie plwociny, zmęczenie, utratę wagi.

Na temat astmy, alergii i POChP możesz dowiedzieć się więcej na stronach Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP

Możesz też wypełnić test jeżeli lekarz u Ciebie lub u bliskiej Ci osoby zdiagnozował astmę. Test pomoże Ci ocenić jak dobrze kontrolowana jest astma. Przejdź na stronę z testem.