Skutki biernego palenia

Article banner

Wdychanie dymu wydychanego przez palaczy, czyli bierne palenie, zwiększa ryzyko zachorowania na raka, choroby płuc i jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci.

Każdego roku około 2 000 osób w Polsce umiera w wyniku chorób wywołanych biernym paleniem, np. raka płuc, chorób serca, udaru i rozedmy płuc. Osoby niepalące wdychające dym tytoniowy mają o 25% zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na raka płuc.

2 000 zgonów rocznie w Polsce jest spowodowanych biernym paleniem

 

Zagrożenia płynące z biernego palenia

Wydawać by się mogło, że większość niebezpiecznych substancji z papierosów jest wdychana przez palacza. Wręcz przeciwnie. Wyróżnia się dwa rodzaje dymu tytoniowego. Dym bezpośrednio wdychany przez palacza i dym unoszący się z papieorosa pomiędzy zaciągnięciami.

Kiedy osoby niepalące wdychają dym papierosowy, to wdychają mieszankę tego wydychanego przez palaczy i ulatniającego się z samego papierosa. Dym z samego papierosa nie jest wdychany bezpośrednio, ale i tak zawiera wyższe stężenia trucizn i substancji rakotwórczych, co sprawia, że jest 4 razy bardziej szkodliwy niż dym wynikający z zaciągania się papierosem.


Jeśli masz dzieci, palenie w ich obecności zwiększa ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej i pogarsza problemy z oddychaniem, takie jak astma, zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. U dzieci mieszkających z palaczami częściej wystepuje zapalenie opon mózgowych, kaszel, przeziębienia i zapalenie ucha środkowego.

Wpływ palenia biernego na zdrowie dzieci

Bierne palenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Noworodki i dzieci narażone na wdychanie dymu papierosowego dużo częściej mają problemy z płucami, takie jak astma, ponieważ ich płuca nie są jeszcze całkowicie rozwinięte.

U dzieci mieszkających z palaczami częściej występuje zapalenie opon mózgowych, kaszel, przeziębienia i zapalenie ucha środkowego.

Niewidzialny, ale obecny

Dym tytoniowy może pozostać w powietrzu w pomieszczeniu przez ponad dwie godziny nawet przy otwartym oknie. Nie widzisz go i nie czujesz, a on ciągle unosi się w powietrzu. Prawie 85% dymu tytoniowego jest niewidzialne. Może się osadzać na różnych powierzchniach, np. dziecięcych zabawkach i ubraniach. Jeśli masz zamiar palić, rób to na zewnątrz i z dala od innych ludzi.

Kiedy palisz papierosa w małej zamkniętej przestrzeni, jak samochód, inni są o wiele bardziej narażeni na kontakt z dymem. Dlatego obecnie w Walii i Anglii palenie w samochodzie, w którym jadą osoby poniżej 18. roku życia jest wykroczeniem.