Co zrobić, jeśli ulegniesz nałogowi podczas rzucania palenia

Article banner

Ogromna większość palaczy rzuca palenie po kilka razy. Dlatego jeśli ulegniesz nałogowi i spalisz jednego lub dwa papierosy, nie jesteś w tym wszystkim sam.

Fakt, że wypaliłeś kilka papierosów nie oznacza, że jesteś palaczem. Tylko na chwilę zrobiłeś krok do tyłu.

Jeśli ulegniesz, nie jesteś w tym sam

Zamiast wmawiać sobie niepowodzenie, wyciągnij z tego wnioski i określ, dlaczego tak się stało. Wykorzystaj tę wiedzę i nastęnym razem, kiedy przyjdzie ci stawić czoła pokusie, bądź silniejszy.

Pamiętaj, że jeśli uda ci się nie palić przez 3 miesiące, to bardzo prawdopodobne jest, że rzucisz palenie na dobre.

Myśl pozytywnie

Poczucie braku motywacji jest całkiem naturalne, ale nie dobijaj się bardziej, bo to przynosi tylko negatywne myśli. Kiedy masz gorsze samopoczucie, o wiele łatwiej jest to wykorzystać jako wymówkę do powrotu do palenia.

Nie mów, że nawaliłeś i teraz równie dobrze możesz wypalić tę paczkę do końca. Zamiast tego weź głęboki oddech i wyrzuć resztę papierosów do śmieci. To będzie mocny sygnał dla podświadmości, że teraz już nie palisz.


Doceniaj się za każdy raz, kiedy nie uległeś pokusie zapalenia papierosa. Co sprawiło, że miałeś siłę to zrobić i jak to powtórzyć w przyszłości?

Przypomnij sobie powody, dla których chcesz rzucić palenie, postanów jeszcze raz, że rzucasz palenie i wyznacz nową datę.

Zrozum, dlaczego to się stało

Każdy palacz ma sytuacje wywołujące chęć zapalenia. Może to być przyzwyczajenie, nagły napad głodu lub stres w pracy. Poznanie indywidualnych czynników wywołujących chęć sięgnięcia po papierosa może pomóc uniknąć ewentualnych pokus w przyszłości. Nie martw się kiedy jednak ulegniesz na chwilę. Potraktuj to jako okazję do opracowania strategii radzenia sobie na prszyszłość.


Niekiedy palenie stanowi wsparcie emocjonalne dla palacza. Jeśli sięgałeś po papierosa w chwilach gorszego samopoczucia, stresu lub kiedy byłeś zdenerwowany, pomyśl, co innego może być dla ciebie wsparciem i spróbuj stawić czoła dręczącym cię problemom.

Możesz, na przykład, zrobić sobie przerwę o innej porze, aby uniknąć widoku kolegów puszczających dymka. Czy możesz zrezygnować z kawy albo wyjścia do baru ze znajomymi przez następne kilka tygodni? Czy możesz mieć przy sobie tabletki do ssania NiQuitin Mini aby zwalczyć nagłe napady głodu nikotynowego?

Wybierz odpowiednią dla siebie dawkę

Wielu palaczy popełnia błąd nie stosując wystarczającej ilości nikotyny terapeutycznej aby zwalczyć objawy odstawienia i głodu nikotynowego.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem bądź farmaceutą o swoim nałogu i poproś ich o dobranie odpowiedniej dla Ciebie dawki terapeutycznej nikotyny.