10 korzyści rzucenia palenia

Article banner

Wiesz zapewne, że zaprzestanie palenia obniża ryzyko zachorowania na raka płuc i choroby serca, a także wydłuża życie. Jednak to nie są wszystkie korzyści płynące z rzucenia palenia.

Czy wiesz, że jeżeli paliłeś paczkę papierosów dziennie, to po rzuceniu palenia zaoszczędzisz prawie 3800 złotych rocznie? Dodatkowo zrezygnowanie z papierosów oznacza również polepszenie w sferze seksualnej, więcej energii i mniej przeziębień!

JEŚLI PRZESTANIESZ PALIĆ CZEKA NA CIEBIE WIELE ZASKAKUJĄCYCH KORZYŚCI

Nie ważne, jak daleko w swojej podróży bez palenia jesteś, czy od twojego ostaniego papierosa minęło kilka dni, tygodni, a może lat, można wskazać wiele dobrych stron rzucenia palenia.


Odkryj 10 rzeczy, dzięki którym życie bez papierosów będzie o wiele lepsze!

 
  1. Rzuć papierosy i oddychaj swobodnie


Pożeganaj się z kaszlem palacza. Badania pokazują, że po 9 miesiącach od rzucenia palenia wydolność płuc się zwiększa nawet do 10%. Oprócz rzadszego kaszlu zauważysz, że mniej się męczysz podczas aktywności fizycznej. Nie tylko łatwiej jest przebiec maraton, ale też wejść na schody bez zadyszki.

  1. Rzuć palenie i zyskaj energię


Krążenie krwi poprawia się w ciągu 2 tygodni od rzucenia palenia. Zwiększy to ilość tlenu w organizmie i ułatwi aktywność fizyczną i doda energii. Osoby, które rzuciły palenie mówią, że czują mniejsze zmęczenie i rzadzej boli je głowa. Ale to nie wszystko. Rzucenie palenia wzmacnia układ odpornościowy, co ułatwia zwalczanie przeziębień i grypy.

  1. Zgaś papierosa i ciesz się lepszym życiem seksualnym


Lepszy przepływ krwi oznacza lepsze życie seksualne! Mężczyźni, którzy rzucili palenie mogą mieć większe wzwody, a kobiety doświadczać silniejszych orgazmów dzięki zwiększonej wrażliwości. Jeśli nie masz partnera, rzucenie palenia może zwiększyć twoje szanse na znalezienie drugiej połówki. Według badań osoby niepalące są trzy razy bardziej atrakcyjne dla płci przeciwnej niż palacze.

  1. Niepalenie podnosi płodność


Zaprzestanie palenia podnosi płodność. U kobiet polepsza się warstwa wyściełająca macicę, a u mężczyn jakość spermy. Osoby niepalące łatwiej poczną naturalnie, ale też podnosi się u nich skuteczność metody in-vitro. Rzucenie palenia obniża ryzyko poronienia i śmierci płodu w macicy, jednocześnie zwiększa szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

  1. Rzuć palenie, a polepszy się twój smak i zmysł powonienia


Podczas palenia wdychasz ponad 4000 substancji chemicznych osłabiając zmysły powonienia i smaku. Wiele z tych związków jest toksycznych. Rzuć palenie, a odkryjesz nowe smaki i zapachy jedzenia już po 1 tygodniu.

 

Untitled-11
  1. Korzyści płynące z niepalenia dla młodszego wyglądądu skóry


Palenie jest jedną z głównych przyczyn szybszego starzenia się, powoduje pojawianie się zmarszczek, kurzych łapek i linii wokół ust. Ponieważ palenie zmniejsza ilość tlenu w organizmie, skóra palacza będzie wyglądała szaro i blado. Ale to nie wszystko, toksyny zawarte w dymie papierosowym rozkładają kolagen niezbędny do utrzymania jędrnej i elastycznej skóry. Rzuć palenie, a twoja cera poprawi się w krótkim czasie. Ponadto, będziesz mieć mniej zmarszczek w przyszłości.

  1. Rzuć palenie dla ładniejszego uśmiechu


Pozbądź się nałogu – twoje zęby staną się bielsze, a oddech świeższy. Tytoń zabarwia zęby i jest główną przyczyną nieświeżego oddechu. Po rzuceniu palenia zmniejsza sie też ryzyko chorób dziąseł.

  1. Rzuć palenie i żyj dłużej


Rzucenie palenia wydłuża życie. Badania pokazują, że mężczyźni zrywajacy z nałogiem przed 30. rokiem życia mogą żyć nawet 10 lat dłużej. Ci, którzy rzucą w wieku 60 lat dodadzą sobie 3 lata. Twoje życie będzie nie tylko dłuższe, ale też zdrowsze. Ponadto będziesz mieć mniej problemów z poruszaniem się.

 

Połowa z długoterminowych palaczy umiera przedwcześnie z powodu chorób związanych z paleniem, np. raka płuc, choroby serca i chroniczne zapalenie oskrzeli. Już po roku od zerwania z nałogiem o połowę obniża się ryzyko śmierci w wyniku zawału serca.

  1. Zerwij z nałogiem i oszczędź pieniądze


Statystyczny Polski palacz wypala 15,6 papierosów dziennie. Jeśli paczka papierosów kosztuje 13,60 złotych, daje to kwotę 318 złotych miesięcznie, a rocznie ponad 3800 złotych. Tyle może zaoszczędzić rzucając palenie! Pamiętaj, że niedługo ceny papierosów znowu mogą pójść w górę.

  1. Dom bez dymu papierosowego jest zdrowszy dla twojej rodziny


Rzucenie palenia wpłynie pozytywnie nie tylko na ciebie. W ten sposób będziesz chronił zdrowie osób niepalących w twoim otoczeniu. Bierne palenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i podwaja ryzyko zachorowania na infekcje dolnych dróg oddechowych, ucha, astmę oraz zwiększa ryzyko wystąpienia u nich raka płuc w późniejszym okresie życia.