Jak działa mechanizm uzależnienia od papierosów?
Nikotyna jest naturalnym związkiem chemicznym występującym w tytoniu i bardzo uzależnia w trakcie palenia. Kiedy zaciągasz się papierosem, nikotyna dostaje się do płuc i w kilka sekund trafia do mózgu powodując odurzenie nikotynowe. Nikotyna ma bardzo silny wpływ na mózg, wywołuje uczucie przyjemności, zmniejsza stres i niepokój.
IM WIĘCEJ PALISZ, TYM BARDZIEJ TWÓJ MÓZG PRZYZWYCZAJA SIĘ DO NIKOTYNY.
“
Naukowcy przeprowadzili badania mózgów palaczy i osób niepalących rezonansem magnetycznym. Porównanie wyników zmieniło nasze dotychczasowe rozumienie palenia i wyjaśniło, dlaczego tak trudno zerwać z tym nałogiem. Powtarzający się i długotrwały kontakt z nikotyną wywołany paleniem papierosów zmienia strukturę mózgu i sprawia, że masz ochotę palić coraz więcej.
Struktura zmian w mózgu
Dzieje się tak, bo nikotyna wpływa na grupę neuronów, które tworzą „ośrodek nagrody” w mózgu poprzez uwolnienie substancji chemicznych wywołujących uczucie przyjemności i/lub zmniejszają uczucie niepokoju. Jeśli palisz regularnie, w mózgu pojawiają się dodatkowe receptory nikotyny, które potrzebują coraz więcej tej substancji aby osiągnąć takiego samego „kopa” lub chwilowe rozluźnienie.
Kiedy nie dostarczasz organizmowi nikotyny, mózg będzie się buntował silnymi napadami głodu. Jednocześnie możesz doświadczyć wiele nieprzyjemnych objawów odstawienia, jak bóle głowy, drgawki, mdłości, potliwość, rozdrażnienie i nerwowość.
“
Większość palaczy nie doznaje napadów głodu nikotynowego po 4 tygodniach.
Ile czasu potrzeba, żeby rzucić palenie?
Napady głodu nikotynowego mogą się zacząć 2-3 godziny od ostatniego papierosa i są najsilniejsze po 2-3 dniach. Trzy dni po rzuceniu palenia twój organizm będzie całkowicie wolny od nikotyny. Po 2 tygodniach statystyczny były palacz dozna mniej niż 2 napadów głodu na dzień, każdy z nich będzie trwał krócej niż 3 minuty.
Aby zwalczyć napady głodu i stopniowo ograniczyć przyjmowanie nikotyny możesz stosować produkty NiQuitin. Podwajają one szanse na rzucenie palenia w porównaniu z rzucaniem bez wsparcia farmakologicznego. To dodatkowe 100% do wskaźnika sukcesu!