Skutki palenia w ciąży

Article banner

Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku najlepszy możliwy start w życiu, rzuć palenie. Palenie w ciąży ma poważny wpływ na rozwój dziecka – zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, śmierci płodu w łonie matki i śmierci łóżeczkowej.

DAJ SWOJEMU DZIECKU NAJLEPSZY START W ŻYCIU

PALENIE PODCZAS CIĄŻY

Kiedy palisz, ponad 4000 związków chemicznych zawartych w papierosie dostają się do twoich płuc i jest wchłanianych do krwi, która nastęnie przepływa przez pępowinę do małego organizmu twojego dziecka. Jedną z takich groźnych substancji jest tlenek węgla, który zmniejsza ilość tlenu we krwi. Dobre dotlenienie jest konieczne dla zdrowego rozwoju i wzrostu twojego dziecka. Niedobór tlenu sprawia, że serce dziecka musi mocniej pompować krew. Każdy papieros funduje dziecku dużo stresu.

Po urodzeniu dziecko nagle doświadcza odstawienia nikotyny, może być rozdrażnione i trudno je potem uspokoić.

POROZMAWIAJ ZE SWOIM LEKARZEM RODZINNYM O POMOCY W RZUCANIU PALENIA

Ważne jest, żeby rzucić palenie i przed każdym zastosowaniem produktów nikotynowej terapii zastępczej, jak plastry, pastylki i tabletki w ciąży i podczas karmienia piersią, należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Najlepiej, żeby w trakcie ciąży nie przyjmować nikotyny w żadnej formie, ale ponieważ terapia zastępcza dostarcza jej mniej (i żadnych potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych zawartych w dymie papierosowym) uważa się ją za mniej ryzykowną dla dziecka, niż kontynuowanie palenia papierosów. Lekarz rodzinny zaoferuje najlepszą opcję dla ciebie.


Przed zastosowaniem produktów nikotynowej terapii zastępczej koniecznie skonsultuj się z lekarzem.