Rzuć palenie z dnia na dzień

Article banner

Rzucanie palenia z dnia na dzień może wydawać się czymś łatwym i takie jest dla niektórych osób, ale badania wskazują, że opieranie się wyłącznie na sile woli nie jest najlepszym rozwiązaniem przy zrywnaiu z nałogiem.

Tak naprawdę takie podejście jest najmniej skutecznym sposobem. Na każdych 100 palaczy, którzy stosują tylko tę metodę, zaledwie 3 wytrzyma w swoim postanowieniu po 12 miesiącach.

Zwiększ swoje szanse na powodzenie w rzuceniu palenia

Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nikotynowej terapii zastępczej, która pomoże Ci walczyć z napadami głodu nikotynowego.

Oto kilka sposobów na zwiększenie szansy na rzucenie palenia.


Dzień przed wyznaczonym terminem rzucenia palenia pozbądź się wszystkich papierosów i popielniczek z domu, pracy i samochodu.

Wyznacz konkretny dzień rzucenia palenia

Wyznacz dzień rzucenia palenia za 2-3 tygodnie, żeby móc się przygotować i nie stracić motywacji. Stres może zwiększyć głód nikotynowy, dlatego wybierz spokojniejszy czas w twoim kalendarzu – Niektórzy wybierają długi weekend, urlop. Unikaj w tym czasie spotkań towarzyskich, podczas których miałbyś okazję zapalić.


Dobrze jest powiedzieć rodzinie i przyjaciołom o swoim postanowieniu. Mogą zaoferować swoje wsparcie i trzymać z daleka od pokusy zapalenia!

Określ, co wywołuje u ciebie chęć zapalenia

Objawy odstawienia nikotyny są najsilniejsze 2-3 dni od Twojego ostatniego papierosa i stopniowo tracą na sile przez następne tygodnie. Momenty, w których będziesz miał ochotę sięgnąć po papierosa, przypadną najprawdopodobniej na czas, kiedy najtrudniej będzie ci się oprzeć napadom głodu nikotynowego.

Czy najczęściej masz ochotę na papierosa do filiżanki kawy, podczas przerwy w pracy, czy spotkania ze znajomymi? Przygotuj się na zmianę planu dnia i unikaj sytuacji, które mogą kusić do zapalenia papierosa przynajmniej przez pierwsze tygodnie.

Jak poradzić sobie z napadami głodu nikotynowego

Nikotyna bardzo silnie uzależnia i zerwanie z nałogiem z dnia na dzień bez wspomagania może wiązać się z występowaniem bardziej intensywnych objawów odstawienia niż w przypadku stosowania nikotynowej terapii zastęczej.

  1. Zapisz na kartce powody, dla których chcesz zerwać z nałogiem

Aby utrzymać poziom motywacji na wysokim poziomie zapisz powody, dla których chcesz rzucić palenie. Czytaj je za każdym razem, kiedy pojawia się napad głodu nikotynowego.

  1. Techniki odwracania uwagi też mogą być skuteczne

Techniki odwracania uwagi też mogą być skuteczne. Zadzwoń do przyjaciela lub przyjaciółki, oddychaj głęboko, idź na spacer, poczytaj książkę. Pierwsze kilka dni po rzuceniu palenia mogą być trudne, ale z tygodnia na tydzień napady głodu nikotynowego powinny słabnąć.

Rzucanie palenia z dnia na dzień bez wspomagania, a rzucanie palenia z plastrami nikotynowymi

Jeśli próbowałeś rzucić palenie z dnia na dzień bez wspomagania farmakologicznego i ta próba nie udała się, rozważ skorzystanie z nikotynowej terapii zastępczej. Próby kliniczne wykazują, że stosowanie plastra NiQuitin Przezroczystego podwaja szanse na rzucenie nałogu z sukcesem w porównaniu z silną wolą bez wsparcia farmakologicznego.

Plastry NiQuitin Przezroczysty stale uwalniają nikotynę terapeutyczną przez cały dzeń, co przeciwdziała nagłym napadom głodu nikotynowego nawet zanim się jeszcze pojawią. Jako część 12-tygodniowego programu odwyczajającego pozwalają stopniowo zmniejszyć ilość nikotyny w organizmie i pozwalają przywyczaić się do życia bez papierosów. Jeśli w trakcie stosowania plastra NiQutin Przezroczysty pacjent nadal odczuwa silną ochotę na zapalenie papierosa można zastosować dodatkowo doustne formy NiQutin tabletki lub pastylki do ssania.