Skutki palenia u nastolatków

Article banner

Wiesz, że palenie stanowi poważne zagrożenie dla twojego zdrowia. A czy zdajesz sobie sprawę, że przyczynia się też do przybierania na wadze w okolicy brzucha, powoduje występowanie pryszczy, a u dziewcząt może przyczynić się do pojawienia się owłosienia na twarzy?

IM WCZEŚNIEJ ZACZNIESZ, TYM GORZEJ DLA TWOJEGO ZDROWIA

Problemy nie kończą się na tym. Będziesz mniej sprawny fizycznie,
zżółkną ci zęby, popsuje się oddech, włosy zmatowieją, a cera stanie się ziemista.

Im wcześniej zaczniesz, tym będzie gorzej. Zacznij palić w wieku 15 lat, a trzykrotnie wzrośnie prawdopodobieństwo, że umrzesz na raka, niż gdybyś zaczął palić w wieku ok. 25 lat. Ale jest też dobra wiadomość – twój organizm może zregenerować się po tak wyniszczających skutkach palenia. Im wcześniej zerwiesz z nałogiem, tym lepiej.

Untitled-16

U dziewcząt może pojawić się owłosienie na twarzy

Jak twierdzą naukowcy z Medical College of Wisconsin, u dziewcząt, które wypalają paczkę papierosów dziennie, występuje większe prawdopodobieństwo wystąpienia nadmiernego owłosienia na twarzy w porównaniu z niepalącymi.

Boffins uważa, że palenie podnosi poziom męskiego hormonu – testosteronu – co prowadzi do zwiększenia owłosienia na ramionach i na twarzy. Wąsy to zaledwie początek problemów!


Badania wskazują, że kobiety palące w wieku 16-24 lat mają większą tendencję do
otyłości niż niepalące. Nadmiar tkankitłuszczowej odkłada się w okolicy brzusznej.

Słaba sprawność fizyczna

Palenie znacząco osłabia sprawność fizyczną, zarówno osiągane wyniki, jak i wytrzymałość. Widoczne jest to również wśród młodzieży trenującej bieganie.

Co gorsza, palenie osłabaia wzrost płuc. Jaki tego efekt? Jeśli jeszcze nie zauważasz, że trudniej ci się ćwiczy, nastąpi to już niedługo. U nastoletnich palaczy można zauważyć krótki oddech trzykrotnie częściej, niż u niepalących w tym samym wieku.

Mniej energii

U osób palących krążenie krwi jest pogorszone i we krwi znajduje się mniej tlenu. Może to być wytłumaczeniem dla występowania bóli głowy i ciągłego spadku energii.

Wykluczenie towarzyskie

Palacze wydają się mniej atrakcyjni towarzysko. Wiele osób woli unikać dymu tytoniowego, a tym samym spotkań z palaczami, których oddech i brania nabierają charakterystycznego zapachu.

Untitled-15

Osłabione włosy i skóra

Palacze częściej będą mieli ziemistą cerę i będą im wypadać włosy niż u niepalaczy. Częściej pojawią się też u nich wypryski i problemy z trądzikiem, ponieważ palenie osłabia krążenie krwi i zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji. Dzieki paleniu żółkną zęby, a oddech śmierdzi.

Potem jest jeszcze gorzej. Palacze szybciej się starzeją, co nie wygląda ładnie. Możesz spodziewać się kurzych łapek, zmarszczek wokół ust, cieni pod oczami oraz ziemistej i niezdrowej cery.

Untitled-13

To kosztuje

Zapewne nie podpalisz banknotu stuzłotowego, to dlaczego pozwalasz, żeby twoje pieniądze poszły z dymem? Statystyczny Polski palacz wypala 15,6 papierosów dziennie. Jeśli paczka papierosów kosztuje 13,60 złotych, daje to kwotę 3800 zlotych rocznie. Paląc przez 10 lat wydasz na papierosy 38 tysięcy złotych. Zadaj sobie pytanie, czy warto.

Gorsze funkcjonowanie mózgu

Palenie nie tylko zwiększa ryzyko zachorowania na raka i choroby serca w późniejszym wieku, ale też ma zły wpływ na twój mózg już teraz. Naukowcy w Stanach Zjednoczonych poddali badaniu mózgi nastoletnich palaczy. Okazało się, że im bardziej nastolatek był uzależniony od nikotyny, tym mniej aktywna była jego kora przedczołowa – część mózgu odpowiedzialna za podejmowanie decyzji.


Kiedy zsumujesz te wszystkie złe strony pozostaje podjąć jedyną słuszną decyzję – czas rzucić palenie!