Zagrożenia płynące z palenia

Article banner

Dym papierosowy zawiera ponad 4000 związków chemicznych, wiele z nich jest toksycznych, a niektóre są rakotwórcze. Nikotyna w nich zawarta uzależnia, ale to te pozostałe substancje wyrządzają prawdziwa szkodę! Dowiedz się więcej o ich niebezpiecznym wpływie na organizm.

DOBRZE WIESZ PALENIE CI SZKODZI

Zagrożenia płynące z palenia

Dym papierosowy zawiera ponad 4000 związków chemicznych, wiele z nich jest toksycznych, a niektóre są rakotwórcze. Nikotyna w nich zawarta uzależnia, ale to te pozostałe substancje wyrządzają prawdziwa szkodę!

Za każdym razem, kiedy palisz papierosa, cała mieszanka związków chemicznych jest wprowadzana do twoich płuc, skąd przedostają się do krwiobiegu i są dostarczane do każdej komórki twojego organizmu. Krew staje się gęstsza, a przekrój naczyń krwionośnych się zwęża. W efekcie zmniejsza się ilość tlenu we krwi, co prowadzi do zwiększenia liczby skurczów serca. W sumie te szkodliwe skutki podwajają ryzyko wystąpienia zawału serca lub wylewu krwi do mózgu.

Dobra wiadomość jest taka, że po upływie 12 miesięcy od rzucenia palenia ryzyko, że będziesz mieć zawał serca spada o połowę. Po dwóch latach ryzyko wynosi dwa razy więcej niż u osoby niepalącej, a po upływie pięciu będzie takie samo jak u osoby nigdy niepalącej.


Kiedy się zaciągasz, malutkie cząsteczki substancji smolistych dostają się do płuc i sprawiają, że ciężej się oddycha.

Zagrożenia dla płuc

Substancje smoliste nie tylko pokrywają płuca od środka, ale również wspierają rozwój złośliwych komórek w organizmie.

Palenie powoduje zwiększone wydzielanie śluzu, co skutkuje świszczącym oddechem i kaszlem, a także zwiększa ryzyko wystąpienia różnych chorób płuc, w tym raka.

Palenie obniża płodność

Palenie wpływa nie tylko na długość życia, ale może też obniżyć płodność i jakość życia seksualnego. Może też niszczyć spermę lub powodować niepłodność, u kobiet wpływa na tkankę wyściełającą macicę i może obniżyć płodność o prawie jedną trzecią.

Palenie podczas ciąży może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku i spowodować poronienie, przedwczesny poród i śmierć płodu jeszcze w łonie matki.

Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia lub ograniczenie liczby wypalanych papierosów. Sprawdź, w jaki sposób NiQuitin może ci pomóc już dzisiaj!