Zrozumieć działanie nikotyny

Article banner

Nikotyna jest naturalnym związkiem chemicznym występującym w tytoniu i bardzo silnie wpływa na mózg podczas palenia wywołując uczucie przyjemności i/lub redukując uczucie niepokoju. Powtarzająca się ciągła ekspozycja na działanie nikotyny w wyniku palenia wpływa na budowę mózgu sprawiając, że potrzebujesz jej coraz więcej aby osiągnąć ten sam efekt. To właśnie sprawia, że papierosy uzależniają.

Niedobór nikotyny będący wynikiem ograniczenia wypalanych papierosów lub całkowitego rzucenia palenia może skutkować szeregiem nieprzyjemnych objawów odstawienia i silnych napadów głodu nikotynowego.

Co powoduje głód nikotynowy?

Jeśli jesteś nałogowym palaczem, oMinięcie jednego papierosa z pewnością doprowadzi do silnego napadu głodu w ciągu 2-3- godzin od ostatniego papierosa.

Wyróżnia się dwa typy głodu nikotynowego. Pierwszy z nich to stale towarzysząca palaczowi chęć na zapalenie papierosa. Uczucie to stopniowo słabnie przez kilka tygodni od rzucenia palenia. Drugi rodzaj głodu to spodziewane nagłe ataki chęci zapalenia papierosa. Te nagłe napady głodu mogą być wywołane przyzwyczajeniem, np. chęcią zapalenia po posiłku albo do kilku drinków lub kiedy czujesz się wyjątkowo szczęśliwy, smutny albo zestresowany. Takie nagłe napady pojawiają się z czasem coraz rzadziej, ale ich siła może być zaskakująca nawet kilka miesięcy od rzucenia palenia.

Jednocześnie ograniczenie lub całkowite rzucenie palenia może nieść ze sobą nieprzyjemne objawy, odstawienia nikotyny, np. bóle głowy, drgawki, mdłości, potliwość, problemy z koncentracją, drażliwość, nerwowość i bezsenność. Niestety, aby poczuć się lepiej palacze często sięgają po papierosa.

Jak poradzić sobie z napadami głodu nikotynowego

Produkty stosowane w niktynowej terapii zastępczej zawierają tylko nikotynę terapeutyczną, nie ma w nich żadnych substancji rakotwórczych i toksycznych obecnych w papierosach, co sprawia, że ich stosowanie jest o wiele bezpieczniejszym sposobem na stopniowe zerwanie z nałogiem.

Dzięki hamowaniu głodu i łagodzeniu objawów odstawienia nikotynowa terapia zastępcza pomaga w znośny sposób przyzwyczaić się do życia bez papierosa. Plastry NiQuitin Przezroczysty stale uwalniają nikotynę aby kontrolować ciągłą chęć zapalenia przez 24 godziny na dobę, a tabletki do ssania NiQuitin Mini przynoszą ulgę w trakcie nagłych i niespodziewanych ataków głodu nikotynowego.