Co jest w papierosie

Article banner

Co znajduje się w papierosie? Ta biała rurka może i wygląda niewinnie – biały papier z pokruszonymi liśćmi tytoniu w środku. Nic bardziej mylnego! Papieros to koktajl substancji chemicznych, m.in. formaldehydu, pestycydów, cyanków, rtęci i arszeniku.

W papierosach znajduje się też nikotyna. To ona sprawia, że masz ochotę na papierosy, ale zbyt często nie rozumie się jej działania.

MECHANIZM DZIAŁANIA NIKOTYNY CZĘŚTO JEST NIEZNANY


Nikotyna to naturalna substancja chemiczna zawarta w liściach tytoniu.

Nikotyna

Kiedy zapalasz papierosa, substancja ta ulatnia się i łączy z malutkimi cząsteczkami dymu, które potem wdychasz. Nikotyna szybko przedostaje się do mózgu i tam bardzo silnie oddziaływuje - pobudza centralny układ nerwowy, podnosi częstotliwość skurczów serca i ciśnienie krwi, sprawia, że czujesz się odprężony i spokojny. Powtarzająca się ciągła ekspozycja na działanie nikotyny w wyniku palenia wpływa na budowę mózgu sprawiając, że potrzebujesz jej coraz więcej aby osiągnąć ten sam efekt odurzenia nikotynowego.


Nikotyna silnie uzaleznia, ale nie jest bardzo szkodliwa

Nikotyna silnie uzależnia, ale nie jest bardzo szkodliwa w porównaniu z innymi substancjami zawartymi w dymie papierosowym. Dlatego też nikotyna może być wykorzystywana w celach terapeutycznych w nikotynowej terapii zastępczej, np. w plastrach NiQuitin , pastylkach do ssania NiQuitin, które pomagają palaczom poradzić sobie z napadami głodu nikotynowego podczas ograniczania wypalanych papierosów lub całkowitego rzucania palenia.

dowiedzieć się więcej o nikotynie Kliknij

Tlenek węgla

Wchłonięty do krwiobiegu tlenek węgla łączy się z cząsteczką hemoglobiny we krwi i nie dopuszcza do transportowania przez nią odpowiedniej ilości tlenu dla całego organizmu.

Mniejsza ilość tlenu w organizmie wpływa na poziom energii, wygląd skóry i prawidłowe funkcjonowanie organów wewnętrznych. Może zniszczyć naczynia krwionośne, podnosi ciśnienie krwi, co zwiększa ryzyko wystąpienia choroby serca i udaru.

Substancje smoliste

Substancje smoliste w widoczny sposób zabarwiają palce i zęby palaczy na kolor żółtobrązowy. Kiedy się zaciągasz papierosem, substancje te dostają się do płuc i pokrywają je od środka. Są rakotwórcze i wspomagają tworzenie się komórek rakowych w organizmie.

Inne substancje szkodliwe

Inne trujące substancje zawarte w dymie tytoniowym to:

  • Benzen (substancja dawniej wykorzystywana w produkcji benzyny zanim okazało się, że przyczynia się do zachorowania na białaczkę i inne typy nowotworów)
  • Amoniak ((obecny w środkach czystości)
  • Aceton (obecny w rozpuszczalnikach do farb i zmywaczach do paznokci).
  • Cyjanowodór (gaz trujący)
  • Kadm (czynnik aktywny w kwasie akumulatorowym)
  • Butan (składnik gazu w zapalniczkach)

Nikotyna może mieć zastosowanie terapeutyczne w postaci produktów nikotynowej terapii zastępczej.